×

V přírodě i na zahradě najdeme nyní spoustu bylinek – jak je můžete zpracovat a využít jejich léčivé účinky?

Způsobů, jak z bylinek dostat účinné látky je mnoho, různě také můžeme tyto látky aplikovat. Klasikou je příprava čaje, zkusit můžete tinkturu, zábal, mast, olej, koupel, obklad nebo čerstvou šťávu. Poradíme Vám, jak na jejich správnou přípravu.

Nálev 
Rostliny opláchneme vodou, pokrájíme a dáme do skleněného džbánku nebo nekovového hrnečku, vodu přivedeme k varu, odstavíme a rostliny zalijeme. Čerstvé byliny luhujeme krátce - čaj by měl být světlý, bledožlutý nebo světle zelený. Nálev můžeme připravit i ze sušených rostlin. Ty necháme louhovat déle. Tento čaj je lahodnější a má lepší vzhled. Připravujeme-li nálev z kořenů, vložíme je do předepsaného množství studené vody, krátce je povaříme a tři minuty luhujeme. Teplý bylinný čaj popíjíme přes den po doušcích. Většinou se dává jedna vrchovatá lžička bylinek na 1/4 l vody.  

Macerát, neboli výluh za studena 
Některé rostliny ztrácejí luhováním vroucí vodou své účinky (např. sléz, jmelí bílé, puškvorec) a vařit se nesmějí. Získáme z nich však čaj luhováním za studena. Rostliny necháme vyluhovat ve studené vodě 8 až 12 hodin (většinou přes noc), potom jen mírně zahřejeme (na teplotu vhodnou k pití). Výluh je vhodné nalít do termosky, kterou jsme předtím vypláchli vřelou vodou.  

Čerstvá šťáva 
Čerstvou šťávu z bylinek používáme po kapkách, nebo se jí navlhčí nemocné místo na těle. Získáme jí pomocí odšťavovače nebo kuchyňské odstředivky. Každý den ji připravujeme čerstvou. Naplníme-li ji do malých lahviček, které dobře je uzavřeme, vydrží v chladničce i několik měsíců.

Tinktura 
Tinktura je vlastně také výluh, který získáme ve 40% nebo silnější režné anebo ovocné pálence. Do láhve napěchujeme bylinky až po hrdlo a zalijeme pálenkou. Láhev postavíme na teplé místo (asi 20 °C) na 14 dní, případně i déle. Láhev občas protřepeme, potom scedíme a zbytek vylisujeme. Tinktura se užívá vnitřně po kapkách zředěná v čaji, vně se užívá při obkladech nebo při masážích.

Mast  
Čtyři hrsti bylinek nadrobno nařežeme, zahřejeme 500 gramů vepřového sádla tak, jako bychom chtěli smažit řízky, bylinky do něj vmícháme a krátce je necháme zapražit. Pánev poté sejmeme ze sporáku, přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Další den znovu lehce ohřejeme, přecedíme přes plátýnko a ještě teplou mast plníme do sklínek nebo kelímků.  

Olej 
Květy nebo listy volně naplníme po hrdlo láhve. Pro přípravu jsou vhodné za studena lisované oleje, např. olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, sezamový a další. Nádobu pak necháme 2–3 týdny na slunci. Poté olej scedíme a byliny prolisujeme přes jemné síto.

Zábal 
Vodu v hrnci přivedeme do varu, nad ni zavěsíme síto, do něhož jsme vložili čerstvé nebo sušené byliny a všechno přikryjeme. Po čase vybereme změklé a teplé bylinky, zabalíme je do řídkého plátna a položíme na nemocné místo. Celé místo se zabalí do vlněného šátku a zaváže na pevno dalšími šátky. Při této proceduře nesmí vzniknout pocit chladu. Velmi účinné jsou parné zábaly z přesličky. Obklady necháme působit dvě hodiny nebo i celou noc.

Koupel 
Do koupele využijeme nálev (případně odvar) z bylin, který se nalije do vany s teplou vodou, kde se pak koupe člověk s neduhem, jehož se chce zbavit. Vonné silice uvolňující se z bylin působí blahodárně na psychiku a vstřebává je pokožka celého těla. Lázeň trvá od 15 do 40 minut a může se během ní popíjet i bylinný čaj. Dávkuje se 50 – 100 g bylin na jednu koupel.

Jaké bylinky Vám v koupeli na co pomůžou? 
Při nespavosti a nervozitě si připravte koupel z kozlíku lékařského, při kožních chorobách a hemeroidech pomůže heřmánek, potřebujete-li se uklidnit a proti stresu působí levandulemeduňkovou koupel si udělejte při nervozitě a srdeční neuróze, rozmarýn použijte při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení, tymián je ideální při onemocnění dýchacích cest. Z dalších oblíbených bylinek do koupele je řebříček, máta, růže, dobromysl.

Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se