×

Dýně je symbolem podzimu

Dýně už se i v našich končinách stala symbolem podzimu. K tomuto ročnímu období totiž sedí naprosto dokonale, nejen svou barvou, ale i chutí. Abyste však na podzim sklízeli obří plody, musíte si dýně již na jaře vysít a předpěstovat ze semen.

S předpěstováním začínáme v dubnu. Po vyklíčení semena dýně (asi po 2, nebo 3 týdnech) přepícháme do květináčů, nebo je rovnou přesadíme do venkovních záhonů, ale pozor na přízemní mrazíky. Je třeba dávat pozor na počasí, a pokud by se výrazněji ochladilo, musíme rostliny dýní přes noc překrýt třeba slámou. Jinak vrostlé rostliny vysazujeme ven až po zmrzlých.

Na pěstování dýně nejsou nijak náročné. Musí mít jen dostatek živin a vláhy. Je také možnost dýně vysadit na kompostu. Rostliny na záhonech mulčujeme.

Proč dýni konzumovat? Je bohatá na obsah vitamínů, vlákniny, minerálů a naopak má velmi malé množství cukrů a tuků. Dýně mají vysoký obsah antioxidantů, jejichž dostatečné množství v těle pomáhá s imunitou. Dýňová semínka mohou pomoci v boji se zánětem močového měchýře. S dýňovou šťávou pak porazíte zácpu i tasemnici. Nejznámějším druhem dýně je zřejmě dýně ´Hokkaidó´. Jde o velikostně menší odrůdu široce využitelnou v kuchyni. Uvařit z ní lze dýňovou polévku, pečenou přidat do salátu, grilovat ji.

V kuchyni ale využijete i jiné odrůdy. Například ´Rondini´, která chutná podobně jako cuketa, ´Baby Boo´ zase zasyrova chutná po oříškách, díky tomu že je tak miniaturní, dá se i plnit a zapékat, dýně ´Sweet Potatoes´, chutná výtečně i jako syrová. Špagetová dýně je podlouhlou odrůdou vhodnou do polévky, nebo k pečení. K dekoraci můžeme využít dýni ´Halloweenskou´, ´Carnival´, nebo ´Sweet dumpling´. Pokud se vám do pěstování nechce, nebo nemáte prostor a kupujete v obchodě plody na vaření, volte spíše ty těžší kusy. U nich lze zaručit, že budou plné dužiny, lehčí kousky bývají naopak plné semínek – a hodí se tak spíše na vydlabání. Alespoň se tolik nenadřete. To jak je dýně zralá můžete posoudit podle prasklinek na slupce a zaschlé stopky.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se