×
Co vás zajímá?

Nezaměňujte hvězdník a amarylis, není to totéž - 1. část

Hvězdník (Hippeastrum) je často mylně nazýván amarylis, přiřazuje se totiž do skupiny Amaryllidaceae. Jedná se však o dva různé druhy, které se díky podobnosti svých květů zaměňují.

Hvězdník má svůj původ v Jižní Americe, z oblasti Mexiko, Peru a Brazílie. Má speciální požadavky na půdu, stanoviště i na způsob pěstování. Jeho mohutné květy rostou na dlouhých stoncích po dvou až pěti a nejčastěji jsou v barvě bílé, červené, růžové nebo oranžové, mnohé jsou však i dvoubarevné.

Amarylis, často nazýván amarylka, pochází z jižní Afriky. Amarylis má oproti hvězdníku menší škálu barevnosti květů – od bílé po různé odstíny růžové, některé kultivary mohou být i žíhané. Trubky květů jsou užší a cípatější. Rostlina kvete pozdně letním období v neolistěném stavu, hvězdníky kvetou v zimě či v předjaří a často mají už i listy.

Pozor však na obě rostliny, ty jsou celé a převážně cibule jedovaté!

A jak se o hvězdník správně postarat?

Cibuli vysazujte do květináče, který je jen o něco větší, než je průměr cibule. Vzhledem k zemi původu, protože nesnáší přemokření, musíte na dno nasypat drenáž a na ni propustný substrát (volte kyselejší) s přídavkem písku. Cibuli nechte „vyčuhovat“ z jedné třetiny nad povrchem zeminy. Rostlinu pak umístěte na světlý okenní parapet a mírně zalijte. Teplotu udržujte okolo 22–25 °C. Po vyrašení stvolu začněte pravidelně zalévat a zálivku dodržujte po celou dobu kvetení.

Rostlině nezapomeňte poskytnout oporu – velké květy bývají těžké a rostlina by se mohla vyvrátit. Květ vydrží déle, přemístíte-li rostlinu do chladnější místnosti. Květy se objevují většinou od ledna do dubna. Přihnojování je vhodné každý týden, do zálivky přidávejte minerální hnojivo s přídavkem draslíku, aby cibule dosáhly co největšího přírůstku. Přes léto rostlinám vyhovuje letnění. Cibule zesílí a rostliny budou odolnější.

Hvězdníky vyžadují dodržování období vegetačního klidu (sucha), aby pravidelně kvetly, ať už v zimě nebo brzy z jara. Po odkvětu stvol seřízněte a téměř nezaléváme. V měsíci září zálivku ukončete úplně, zelené části nechte uschnout a cibuli zatáhnout (jestliže stvol není zcela suchý, uřízněte jej asi 3 cm nad cibulí). Cibuli uložte na suchém místě při teplotě kolem 15 °C, a asi po třech měsících, když se na vrcholu cibule objeví nové poupě, cibuli vyjměte, zbavte starých kořenů a zasaďte do čerstvého substrátu. A začíná nový koloběh.

Méně je někdy více, takže neuspěcháte-li zálivku a dodržíte-li potřebné období klidu, hvězdníky vás obdarují překrásnými květy.

Tag: cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se