×
Co vás zajímá?

Chřestovníček liliový je postrachem královen letních záhonů

Nekvetli vám letos lilie? Možná si na nich smlsnul chřestovníček liliový. Dospělý brouk je sice nádherně šarlatově zbarvený, ale on i jeho larva se živí nadzemními částmi liliovitých rostlin a mohou je vážně poškodit tak, že vůbec nedojde k vykvetení. Brouk je velký 6–9 mm a zaměnit se dá s broukem červenáčkem ohnivým (Pyrochroa coccinea), jenž se však nevyskytuje na liliovitých rostlinách a je větší než chřestovníček.

Chřestovníček je velmi dobrým letcem, a když je vyrušen, umí se velmi dobře schovat, či v ohrožení hrát klasického "mrtvého brouka", kdy ztuhne a spadne z rostliny na zem. Na spodní části je černě zbarven, takže je velmi dobře na tmavé zemi maskován a tím většinou unikne. V ohrožení vydává také poměrně silný zvuk, který vznikne třením krovek o sebe a tím útočníka, třeba ptáka postraší.

Otvory v listech jsou patrné již z jara, a když je požer větší, je zapotřebí zasáhnout. Některé druhy lilií mohou být v případě napadení broukem náchylné k různým plísním a houbovým chorobám.

Larvy jsou na rostlinách většinou dobře viditelné, bývá jich pohromadě víc a jsou pokryty zbytky potravy a trusem. Chřestovníček tvoří jednu generaci do roka, samice může položit až 400 vajec. Dospělci přezimují ve spadaném listí, většinou poměrně daleko od liliovitých rostlin. Nemá přirozené nepřítele, nejlepší ochranou rostlin je tedy sběr brouků a larev.

Z dalších škůdců může lilie napadnout moucha vrtalka liliová, která do poupat klade vajíčka, ze kterých se líhnou asi 3 mm velké larvy, jež poupata zevnitř vyžírají. Šupiny cibulek poškozují třásněnky, mšice sají na listech, poupatech i květech. Ochranou proti nim je chemický postřik příslušnými insekticidy, případně zdravotně nezávadnými přípravky na bázi olejů.

Z chorob jsou lilie ohrožovány hlavně různými plísněmi a hnilobami, nejčastěji jsou to plíseň šedá a hniloba cibulek, způsobená nadměrnou vlhkostí. Ochranou jsou postřiky protiplísňovými přípravky, zajištění přiměřené zálivky a dobrého odvodu nadbytečné vody.

Rostliny mohou napadnout i virové choroby, projevující se různými barevnými změnami na listech a květech, deformacemi a celkově slabším růstem rostlin (bývají ale bohužel neléčitelné a napadené rostliny je třeba zlikvidovat).

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se