×
Co vás zajímá?

Zkuste přírodní antibiotika, většina vám jich vyroste bez problémů na zahradě

Chemické preparáty už na vás neúčinkují? Zkuste to s bylinkami nebo kořením, které působí jako přírodní antibiotika. Jsou prověřena po tisíciletí a nemají vedlejší účinky. V rostlinách mají antibiotika v původní formě různorodý charakter a tak je velmi malá pravděpodobnost vzniku rezistence bakterií na tyto přírodní látky.

Křen

Co se týče lidského zdraví, působí křen selský především v případech nachlazení a kašle – ředí hleny, tlumí kašel, působí i proti střevním parazitům. Účinná je inhalace čerstvě nastrouhaného křenu. Nastrouhaný křen zalijte vroucí vodou a inhalujeme cca 10 minut. dále je velmi účinný křen naložený v medu, kdy křen najemno nastrouháte a smícháte se stejným množstvím medu. Med s křenem poté užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

Třapatka nachová

Třapatka či-li echinacea působí hlavně jako silná prevence před infekčními onemocněními, je možné ji však užívat i během nemoci, ale to už nemá takovou sílu. Účinná je při boji s chřipkou, angínou i při běžném nachlazení, pomáhá při chronických zánětech močového měchýře, ženských pohlavních orgánů a prostaty. Při dlouhodobějším užívání dokáže extrémně stimulovat imunitní systém.

Cibule

Díky látce zvané allicin působí proti respiračním onemocněním (allicin je éterický olej a nejvíce se ho do těla dostane z čerstvé cibule). Konzumujete-li tedy cibuli syrovou, má nejlepší účinky. Dejte si jí třeba v pomazánce. Pozor by měli dát lidé se žaludečními vředy, těm se syrová cibule nedoporučuje a je vhodné ji tepelně upravit pečením či spařením. Výborná bude třeba i cibulačka.

Česnek

Stejně jako jeho příbuzná cibule obsahuje allicin, ale v mnohem koncentrovanější formě. Látka se uvolňuje při žvýkání česneku a stimuluje imunitní systém. Česnek však musí být čerstvý. Jedním až dvěma stroužky česneku denně si zlepšíte zdraví (nepříjemného pachu se zbavíte žvýkáním petrželky). Mnohým však v syrovém stavu silně dráždí žaludek. Jezte jej společně s pečivem, nebo rozmačkaný v pomazánkách, pokud to s ním přeženete, zaručeně pomáhá kvalitní bílý jogurt.

Lichořeřišnice

Na zahradě poroste od jara až do zámrazu. Pomůže zejména v oblasti močových cest a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest, pomáhá také předcházet poševním mykózám. Nejlepší je její konzumace v čerstvém stavu.

Šalvěj

Účinné látky v šalvěji hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se šalvěj velice úspěšně používá při angínách jako kloktadlo a zánětech močových cest. Rozmělněný šalvějový list pomůže při oděrkách s desinfekci ran. Pomocí kloktadla si pomůžete od aftů, bolesti v krku a krvácení dásní.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se