×

Březen na zahradě – zahradnická sezóna se rozjíždí na plné obrátky

Zveřejněno dne1 Rok Před
Přidat k oblíbeným

Každý dnem je zahrada pestřejší a pestřejší. Raší narcisy, krokusy, šafránytulipány i křehké ladoňky. Ve vzduchu je cítit jaro a paprsky sluníčka nás lákají ven. Práce je po zimě na zahradě více než dost.

 • Jestliže jste na podzim nestihli zrýt, můžete se do toho pustit právě teď. I když jarní rytí má oproti rytí na podzim pár nevýhod - život v půdě nemá tolik času na regeneraci, jako když ryjeme na podzim (při rytí dochází totiž k obrácení horní vrstvy směrem dolů; při rytí na jaře se může se stát, že organismy, které byly ve spodní vrstvě, se z té změny nestihnou vzpamatovat a uhynou).

 • Půdu zlepšete kompostem či zeleným hnojením. Zapracovaný kompost zlepší zadržování vody a živin, zejména máte-li písčitou půdu. Máte-li na zahradě
  půdu těžkou, kompost ji zkypří a provzdušní. Zapracováním kompostu
  dodáte i
  živiny
  . Rychle klíčí pohanku, svazenka i lupina (od března je můžete vysít) - tvoří hluboké kořeny, které prokypřují půdu a některé také obohacují o dusík. Vysévat je lze také na podzim a na jaře je jednoduše zapracovat.

 • Výsadba prostokořenných keřů a stromků - před sadbou namočíme kořeny stromku do vody, na 2 – 12 hodin (prostokořenné sazenice i celý den). Jestliže došlo během přepravy k jeho vyschnutí, můžeme ho namočit celý, poškozené kořeny odstraníme šikmým, co nejmenším řezem. Vyhloubíme dostatečně hlubokou a širokou jámu, aby se tam pohodlně vešel celý kořenový bal (hruba bychom se měli pohybovat okolo 60x60x60 cm). Obecně lze říci, že pro dobře propustné půdy stačí jáma menší, pro nepropustné větší. Vykopané půdě zlepšíme kvalitu tak, že lehčí půdu smícháme s hlínou, naopak těžší doplníme pískem, aby byla propustnější, vylepšíme ji kompostem. Mladá sazenice nemá ještě tak dlouhé kořeny, aby jimi dosáhla do dostatečné vzdálenosti a hloubky pro potřebné minerály, proto bychom měli dno jámy lehce přihnojit (například kompostem) a pomoci tak stromku při startu. Nezapomeňte, že hodně nakypřená půda sedá asi deset dní, proto plná jáma hlíny tak po týdnu vypadat rozhodně nemusí. Stromek dáme do jámy, zasypeme hlínou, kterou postupně přišlapujeme, poté důkladně zalijeme.

 • Některé trvalky a okrasné trávy časem dorostou do velkých rozměrů a začnou polevovat v kvetení, není však potřeba se jich zabavovat. Rostliny lze „omladit“ a zároveň si je namnožit dělením. Pamatujte na to, že vitální části bývají na okraji, zatímco střed trsu bývá nepoužitelný. Než sazenice trvalek znovu vysadíte, odstraňte odumřelé listy a stonky.

 • V březnu již zahájíme výsevy letniček, abychom si je mohli před výsadbou doma předpěstovat. Nezapomínáme ani na výsev semen zeleniny. Vyséváme např. brokolici, květák, kedlubny, celer, lilek, rajčata, saláty. Je-li mírné počasí a není-li půda přemokřená, můžeme realizovat přímý výsev na záhony - salát, polníček, špenát, hrášek, mrkev, ředkvičky, ředkev. Nezapomeňte půdu mírně vlhčit, aby semena nevyplavala a neuschla. Budou-li hrozit mrazy, překryjte výsevy netkanou textilií.

 • Začneme se také věnovat trávníku, aby se lehce vzpamatoval po zimním přívalu sněhu a krásně rostl celou sezonu.

 • Pamatujeme na růže a jiné okrasné a ovocné dřeviny a provádíme u nich potřebný jarní řez.

Tag: Zahrada
Podobné zboží
50 Kč s DPH
BioPon na zeleninu, oblíbené vícesložkové hnojivo s obsahem draslíku, bývá používáno k hnojení všech druhů zeleniny. Přípravek má pozitivní účinky na podporu růstu, výnosnosti a dozrávání hnojených rostlin.  Velikost...
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se