Medvědí česnek a jeho léčivé účinky
Medvědí česnek je nejen okrasnou rostlinou, ale i významnou léčivou rostlinou. Přirozeně se s rostlinu lze setkat na vlhkých loukách, ve smíšených lesích, hájích i podél vodních toků.
Jedná se o vytrvalou rostlinu dosahující výšky 10–40 cm, která kvete drobnými květy bílé barvy. Rostlinu lze vypěstovat na venkovním záhonku či v pěstební nádobě na balkónech a terasách. Medvědí česnek je možné vypěstovat ze semen i cibulek.
Pokud sbíráte medvědí česnek ve volné přírodě, dbejte na to, abyste si rostlinu nespletli s jedovatými listy konvalinky vonné. Medvědí česnek poznáte tak, že při rozemnetí listů ucítíte typické česnekové aroma.
Čerstvě natrhané listy medvědího česneku obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, aminokyseliny, allicin, alliin, sirné sloučeniny, silice, flavonoidy a fytoncidy. Rostlina je oblíbená a známá jako silné přírodní antibiotikum a antibiotikum.
Má protiplísňové, močopudné, detoxikační a antioxidační účinky. Pomáhá snižovat krevní tlak, podporuje trávení, pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu, uvolňuje dýchací cesty, podporuje paměť a pomáhá při virových onemocněních. Kromě toho se hojně využívá i při jarních očistných kúrách.
V kuchyni můžete medvědí česnek použít všude, kde se používá standardní česnek, pažitka či jiné zelené bylinky. Má jemnější chuť než běžný česnek a lze s ním kořenit i různé druhy masa, polévky, masové vývary i omáčky.
Pozor, někteří lidé mohou být alergičtí na česnekové silice. Alergická reakce se projevuje otokem hrdla dýchacími potížemi nebo k podráždění či zarudnutí pokožky při kontaktu.