×
Co vás zajímá?

Plánujete záhon léčivek? Přinášíme vám několik rad, jak na něj

Pěkně voní a zajímavě kvetou, i malý záhon tak bude užitečným a zároveň dekorativním zpestřením zahrady jak venkovské, tak i městské. Bylinkový záhon je na údržbu nenáročný, mimo sklizně, občasného pletí a každoroční dosadby jednoletých rostlin nemusíte dělat prakticky nic.

Některé byliny mají všestranné uplatnění, některé jsou vhodnější do čajových směsí, jiné jsou lepší k výrobě bylinných mýdel nebo olejů. Třeba z dobromyslu nebo levandule připravíte kořenící směs na maso i do salátů, léčivý čaj, vyrobíte oleje, octy, tinktury a další přípravky, které uplatníte i v kosmetice. Některé druhy jsou trvalkami, jiné jednoleté nebo dvouleté, které po jejich odumření musíte dosít či vysadit. Začínáte-li, pusťte se do výsadby s menším počtem druhů – sžijete se a naučíte se s bylinkami účelněji pracovat, časem můžete záhonek rozšířit.

Pro založení nemusíte vlastnit rozlehlý pozemek, mnohdy postačí záhonek o velikosti dva až tři metry čtvereční. Většině bylinek vyhovuje otevřené slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Nejvhodnější jsou mírné svahy s jižní orientací či výhřevné polohy s kamenitou půdou. Záhon je ostatně ideální doplnit velkými kusy kamenů, dokážou přes den akumulovat teplo, které večer postupně uvolňují do okolí a tím vhodně upravují pěstební podmínky často teplomilným bylinám.

Máte-li vybrané stanoviště, zamyslete se nad jeho tvarem. Vytvoříte-li podlouhlý záhon zakřivený do oblouku, jehož vnitřní strana bude orientována na jih, nejefektivněji tak využijete prostor a sluneční záření. Je-li na stanovišti lehká zemina s obsahem písku a bez vegetace, postačí jen povrchové nakypření záhonu. Pokud je ovšem půda těžká a má vysoký obsah jílu, doplňte ji množstvím křemičitého písku. Byliny není třeba pravidelně zalévat. Než však rostliny zakoření, občas je zalijte. Povrch záhonu lze zamulčovat kamennou drtí, štěrkem nebo kačírkem. Mulč zamezí zaplevelení. Jeho hlavní úlohou na bylinném záhonu je ale akumulace tepla a udržování mikroklimatu. Z rostlin můžete vysadit např. proskurník lékařský, diviznu velkokvětou, zavinutku podvojnou, agastache anýzovou, šalvěj lékařskou, mateřídoušku, rozmarýn lékařský, mátu peprnou, měsíček lékařský, meduňku lékařskou, levanduli úzkolistou, heřmánek pravý, třapatkovku nachovou, pupalku dvouletou, yzop lékařský, dobromysl obecnou a další.

Sklizeň bylin (listů, květů, aj. částí) je možné zpracovat na mnoho způsobů jako kořenicí směsi pro použití v kuchyni, bylinné čajové směsi na různé neduhy, na bylinné tinktury, na přírodní bylinné masti a do bylinkových solí, do bylinných olejů a octů, na bylinkové sirupy, jako příměs bylinných koupelových směsí a mýdel nebo na aromaterapii.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se