×
Co vás zajímá?

Ze semen vypěstujete i lahodnou papáju

Palmová tykev neboli papája (Carica papaya), je vytrvalá dvoudomá tropická bylina. Původně pochází z jižního Mexika a Guatemaly, kde dorůstá výšky dvou až osmi metrů. Byly však již vyšlechtěny pouze metr vysoké kultivary a formy s oboupohlavnými květy. Aroma plodů není každému příjemné, ale jemná chuť dužiny dojem vyváží. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je velmi prospěšná našemu zdraví, nejvděčnější bude trávicí soustava.

Papája je na první pohled velmi podobná palmě. „Kmen“ je skořicově zbarvený, je to však dutá lodyha o průměru až 30 cm, která se směrem nahoru kónicky zužuje. Na vrcholku rostliny vyrůstá růžice opadavých žlutozelených listů dlouhých až 75 cm. Celá rostlina je prostoupena „kanálky“, z kterých po poranění roní latex. Plody jsou bobule, které mohou vážit až deset kilogramů, a trochu připomínají tykev. Dužina má velmi příjemnou chuť, naopak semena jsou palčivá (rozdrcená se používají jako náhražka pepře).

Jde sice o typickou tropickou rostlinu, lze ji však úspěšně pěstovat i v našich bytových podmínkách, dokonce se dočkáme i plodů. V tropech plodí přibližně dva roky po výsevu, v bytových podmínkách spíše později a plody jsou menší. Semena se vysévají do směsi rašeliny a písku, postačí je jen lehce zatlačit pod povrch. Semena klíčí vcelku rychle, zvláště v trvale vlhkém substrátu (ne však přemokřeném) a při teplotě nad 20 °C. Vzrostlé semenáčky přesazujte jednotlivě do stále větších květináčů a sazenice umístěte co nejblíže k oknu. Papája potřebuje výživnou zeminu. V prvních měsících, kdy rostlina bujně roste, jí dopřejte pravidelné přihnojování hnojivy se stopovými prvky. Ze škůdců mohou mladé rostliny napadatsvilušky a molice. V létě můžete rostliny letnit. V zimě, v období vegetačního klidu, zalévejte omezeně. Pokud bude v misce pod květináčem dlouho voda, rostlina může reagovat shazováním listů. Podobné reakce má i na příliš suchý vzduch nebo nedostatek světla.

Dužnina papáji (pouze dobře vyzrálých plodů) je medově nasládlá a chutí připomíná ananasové melouny. Dužina je výborná čerstvá, ve sladké i slané úpravě. Připravit z ní lze saláty, moučníky, ale používá se též v kombinaci s masem a sýrem. Může se zpracovávat na džemy i ovocné nápoje, vaří se z ní „zelí“. Mladé listy se připravují jako špenát.

Plody obsahují až 90 mg vitaminu C ve 100 g, velké množství provitaminu A, vitaminy skupiny B, hodně draslíku, fosforu, vápníku a železa. Latex, který je obsažený v pletivu rostliny, obsahuje proteolytické enzymy rozkládající bílkoviny (např. papain a chymopapain). Enzym papain podporuje trávení, má i protizánětlivé účinky a dokáže také zmírňovat bolest.

Pozor! Papája se nedoporučuje v těhotenství a době kojení.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se