×
Co vás zajímá?

Jak zpracovat bylinky a využít jejich léčivé účinky?

Způsobů, jak z bylinek dostat účinné látky je mnoho, různě také můžete tyto látky aplikovat. Klasikou je příprava čaje, zkusit můžete tinkturu, zábal, mast, olej, koupel, obklad nebo čerstvou šťávu. Poradíme vám, jak na jejich správnou přípravu.

Nálev

Rostliny opláchněte vodou, nakrájejte a dejte do skleněného džbánku nebo nekovového hrnečku. Vodu přiveďte k varu, odstavte a rostliny zalijte. Čerstvé byliny se louhují krátce. Čaj by měl být světlý, bledožlutý nebo světle zelený.

Nálev můžete připravit i ze sušených rostlin. Ty nechte louhovat déle. Tento čaj je lahodnější a má lepší vzhled.

Připravujete-li nálev z kořenů, vložte je do předepsaného množství studené vody, krátce je povařte a tři minuty louhujte. Teplý bylinný čaj popíjejte přes den po doušcích. Většinou se dává jedna vrchovatá lžička bylinek na 1/4 l vody.

Macerát, neboli výluh za studena 

Některé rostliny ztrácejí louhováním vroucí vodou své účinky (např. sléz, jmelí bílé, puškvorec) a vařit se nesmějí. Získáte z nich však čaj louhováním za studena. Rostliny nechte vylouhovat ve studené vodě 8 až 12 hodin (většinou přes noc), potom jen mírně zahřejte (na teplotu vhodnou k pití). Výluh je vhodné nalít do termosky.

Čerstvá šťáva 

Čerstvou šťávu z bylinek používejte po kapkách, nebo se jí navlhčí nemocné místo na těle. Získáte jí pomocí odšťavovače nebo kuchyňské odstředivky. Každý den ji připravujte čerstvou. Naplníte-li ji do malých lahviček, které se dobře uzavírají, vydrží v chladničce i několik měsíců.

Tinktura 

Tinktura je vlastně také výluh, který získáte ve 40% nebo silnější režné anebo ovocné pálence. Do láhve napěchujte bylinky až po hrdlo a zalijte pálenkou. Láhev postavte na teplé místo (asi 20 °C) na 14 dní, případně i déle. Láhev občas protřepejte, potom sceďte a zbytek vylisujte. Tinktura se užívá vnitřně po kapkách zředěná v čaji, vně se užívá při obkladech nebo při masážích.

Mast  

Čtyři hrsti bylinek nadrobno nakrájejte, zahřejte 500 gramů vepřového sádla, bylinky do něj vmíchejte a krátce je nechte zapražit. Pánev poté sejměte ze sporáku, přikryjte a nechte přes noc vystydnout. Další den znovu lehce ohřejte, přeceďte přes plátýnko a ještě teplou mast plňte do skleniček nebo kelímků.

Olej 

Květy nebo listy volně naplňte po hrdlo láhve. Pro přípravu jsou vhodné za studena lisované oleje, např. olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, sezamový a další. Nádobu pak nechte 2–3 týdny na slunci. Poté olej sceďte a byliny prolisujte přes jemné síto.

Zábal 

Vodu v hrnci přiveďte do varu, nad ni zavěste síto, do něhož vložíte čerstvé nebo sušené byliny a všechno přikryjte. Po čase vyberete změklé a teplé bylinky, zabalte je do řídkého plátna a položte na nemocné místo. Celé místo se zabalí do vlněného šátku a zaváže na pevno dalšími šátky. Při této proceduře nesmí vzniknout pocit chladu. Velmi účinné jsou parné zábaly z přesličky. Obklady nechte působit dvě hodiny nebo i celou noc.

Koupel 

Do koupele využijte nálev (případně odvar) z bylin, který se nalije do vany s teplou vodou. Vonné silice uvolňující se z bylin působí blahodárně na psychiku a vstřebává je pokožka celého těla. Lázeň trvá od 15 do 40 minut a může se během ní popíjet i bylinný čaj. Dávkuje se 50–100 g bylin na jednu koupel.

Jaké bylinky vám v koupeli na co pomůžou?

Při nespavosti a nervozitě si připravte koupel z kozlíku lékařského, při kožních chorobách a hemeroidech pomůže heřmánek. Potřebujete-li se uklidnit a pomoc proti stresu, skvěle působí levandule, meduňkovou koupel si udělejte při nervozitě a srdeční neuróze. Rozmarýn použijte při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení, tymián je ideální při onemocnění dýchacích cest. Z dalších oblíbených bylinek do koupele je řebříček, máta, růže či dobromysl.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se