×
Co vás zajímá?

Říjen v zahradě, sezóna je skoro u konce

Místy se již objevují první přízemní mrazíky, zahrada se barví do podzimních tónů, ale poslední teplé dny v roce ještě lákají k práci na zahradě. V říjnu je čas na sklizeň posledního pozdního ovoce a zeleniny. Není-li deštivé počasí, zahradu můžete stále upravovat a nově tvarovat. Mimo klasické podzimní péče se proto můžete vrhnout i do větších akcí, např. výsadeb dřevin, okrasných i ovocných, růží, modelací terénu, „výstavby“ skalky apod. V zimních měsících může mráz s jednotlivými komponenty mírně pohnout, na jaře pak postačí skalku poupravit a osázet.

Uvolněné záhony hnojte a ryjte.

Listí z trávníku denně shrabujte a dávejte na kompost. Tam, kde to nevadí, ho můžete ponechat. Poskytnete tak zimní úkryt drobnému užitečnému hmyzu.

Je-li sucho, zalévejte důkladně jehličiny. V zahradě by neměly chybět dřeviny, ať okrasné, tak i užitkové stromy a keře. Říjen je nejvhodnějším měsícem pro výsadbu většiny listnatých, opadavých druhů. Při výběru ovocných stromů berte ohled nejen na klimatické podmínky zahrady, ale i na případný výskyt škůdců a chorob. Vyplatí se zaměřit se na odolnější či rezistentní odrůdy vůči různým chorobám. Po výsadbě mladé stromky chraňte proti okusu zvěří.

Ukládejte hlízy jiřin, dosen, gladiol a dalších okrasných cibulovin k přezimování.

Připravte semena na stratifikaci – na jaře budete moci vysévat.

Jelikož teploty stále klesají, je před příchodem mrazíků potřeba včas sklidit a především dobře uskladnit většinu zeleniny. Mírný pokles teploty pod bod mrazu (krátkodobý) snese pekingské zelí, hlávková kapusta, salát i endivie, ochránit je můžete např. netkanou bílou textilií. Do jara můžete na záhonech ponechat růžičkovou kapustu, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák, kořenovou petržel (ta nesnáší holomrazy, je proto třeba ji případně přikrýt), ale myslete na to, abyste je z promrzlé půdy v případě potřeby „vydolovali“.

Stále můžete vysazovat okrasné cibuloviny. Například tulipány, modřence, hyacinty, kosatce tvořící cibule, okrasné česneky, venkovní bramboříky, narcisy a další. Pro rychlení (jak zimní tak i jarní) vysazujte i cibulky do nádob. Po důkladné přípravě půdy vysazujte trvalky, na zimu je zakryjte chvojím.

Líbí se vám pohádka o Šípkové Růžence? Zahradu jako z pohádky si můžete vytvořit i doma. Říjen je ideálním měsícem pro výsadbu růží, ať už malých záhonových a mini růží, sadových (vhodných i do živého plotu), pnoucích, půdopokryvných nebo stromkových. Růže se na zimu kopčí.

Zakrývejte choulostivé rostliny, nastýlkou z chvojí, listí nebo slámy nebo lze použít netkanou textilii.

Do poloviny října posekejte naposledy trávník, porost ponechte vyšší, velmi nízký porost by mráz snadno poškodil a pohnojte ho podzimním hnojivem.

Na konci měsíce okopejte jahodník a k rostlinkám opatrně přihrňte zeminu, která je bude chránit před nepřízní počasí.

Pokud chcete rychlit a používat i v zimě bylinky, je nejvyšší čas na vyzvednutí jejich trsů ze země. Vyryjte je, zasaďte do květináčů a ponechte v chladnu. Až přijde jejich čas, stačí přenést květináče do tepla, umístit na co nejsvětlejší místo a začít vydatněji zalévat.

Květiny, které by nepřežily zimu venku, např. pelargónie, fuchsie, oleandry a další, odneste do chladnější, ale bezmrazé místnosti, kde přezimují. Předtím jim však pořádně prohlédněte listy, abyste si nepřenesli do bytu i nezvané návštěvníky v podobě chorob a škůdců.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se