×
PPL Parcelshop
Co vás zajímá?

Řebčík a různé kultivary

Srpen přináší nejen možnost obdivovat podzimní trvalky ve své plné kráse, ale také ideální čas pro výsadbu okrasných cibulovin. Mezi tyto skvosty patří často přehlížené, avšak okouzlující řebčíky (Fritillaria sp.).

Tyto rostliny jsou známy pro své zvonkovité květy v široké paletě barev. Prospívají v propustné, humusové půdě a jsou vhodné jak pro slunná, tak i polostinná stanoviště. Cibulky řebčíků byste měli sázet od srpna do září, přičemž ideální hloubka výsadby je dvou až třínásobek velikosti cibulky.

Jedním z nejznámějších zástupců je řebčík královský (Fritillaria imperialis), pocházející z Asie. S velkými cibulemi o průměru až 20 cm je potřeba je sázet dostatečně daleko od sebe. Tyto rostliny mohou dorůst výšky až 1 metr, což je předurčuje stát se dominantou na pozadí záhonů nebo jako centrální prvek geometrických výsadeb. Skvěle se hodí i do smíšených květinových záhonů, kde na jaře vyplní prostory mezi později kvetoucími trvalkami. V našem klimatu se pyšní oranžovými zvonkovitými květy v dubnu až květnu, které vyrůstají pod charakteristickým shlukem zelených listů, tvořících jakousi korunu. Pro rozmanitější záhon můžete vysadit i žlutě kvetoucí kultivar 'Lutea', který má stejné nároky na pěstování.

Pro ty, kteří hledají méně nápadné, avšak fascinující rostliny, je ideální volbou řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris). Tento evropský druh má stonky vysoké do 30 cm a šedozelené úzké listy. Květy jsou zvonkovité a dekorované šachovnicovým vzorem ve fialových odstínech. Kvete také v dubnu až květnu a preferuje vlhké humózní půdy, ať už na slunci nebo v polostínu. Skvěle se hodí k výsadbě kolem rybníků nebo mokřadů. Nezapomeňte také na bílé kultivary, jako je například 'Aphrodite', které mohou být stejně okouzlující. Cibulky řebčíku kostkovaného je nejlépe sázet na okraje záhonů, aby byly jejich malebné květy patřičně viditelné.

Pro ty, kdo chtějí oživit svou zahradu něčím neobvyklým, je tu řebčík Fritillaria Uva Vulpis. Tento druh vás ohromí svými zvonkovitými květy v hnědofialových odstínech s jemným žlutým lemováním. Rostlina dosahuje výšky kolem 20 cm a je vhodná pro výsadbu na dobře propustných stanovištích, aby se předešlo hnití cibulek v případě zamokření. Pokud je vaše zahradní půda těžší, sázejte cibulky na vyvýšené záhony s drenážní vrstvou štěrku nebo jiného propustného materiálu. Když řebčík Uva Vulpis rozkvete, dodá vaší zahradě exotický nádech.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se