×
Co vás zajímá?

Užitečné vlastnosti pokojových rostlin (1)

Pokojové či přenosné rostliny působí velmi dekorativním dojmem. Víte však, že spousta rostlin i užitečné vlastnosti? Seznámíme vás s rostlinami, které slouží jako rostlinné čističky vzduchu.

Kvalita vzduchu v domácnostech se v posledních letech rapidně zhoršila. Kvůli špatnému vzduchu mohou mnohé z vás trápit bolesti hlavy, závratě, podrážděná sliznice apod. Kromě elektrických čističek vzduchu existují i přírodní a cenově mnohem dostupnější možnosti, jak odstanit nečistoty ze vzduchu. Pomoc vám s tím pomohou některé pokojové rostliny.

Tradiční a nejpěstovynější pokojová rostlina je fíkus. Ten dokáže pohlcovat prach i škodlivé látky, které jsou obsaženy v tabákovém kouči či syntetických vláknech. Jedná se o relativně nenáročnou rosltinu, pozor však na změny teploty, ty nemá ráda a navíc vyžaduje častější rosení. Rostlina je nevhodná pro lidi, kteří jsou alergičtí na latex, protože listy fíkusu obsahují mléčnou šťávu s latexem.

Další nejznámější a hojně pětovanou pokojovou rostlinou je aloe vera. Ta je oblíbená pro své léčivé a antiseptické účinky. Mnozí však nevědí, že funguje i jako lapač zbytků chemických látek jako je benzen, toluen a formaldehyd. Výhodou této rostliny je její pěstitelská nenáročnost, schopnost se rychle adaptovat v novém prostředí a velmi snadné množení.

Pěstitelsky nenáročný kaktus dokáže téměř jako jediná rostlina efektivně mírnit elektrosmog. Proto jsou kaktusy vhodné na okenní parapety kanceláří, pracovní stůl, kolem televize nebo dalších elektrospotřebičů.

Stejně jako aloe vera, dokáže chamaedoreu a banánovník zvlhčovat vzduch a zbavovat ho většiny chemických a prachových částic. Chamaedoreu vyžaduje pravidelné zvlhčování listů a dostatek slunečních paprsků. Banánovník k pěstování potřebuje teploty alespoň okolo 25 °C.

Velmi elegantní dračinec pohlcuje chemické látky jako je formaldehyd, benzen a trichloretylen. Jedná se však o toxickou rostlinu, která nemá ráda průvan a přímé světlo. Jinak se jedná o nenáročnou palmu, vhodnou i pro začínající pěstitele.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se