×

Kategorie

Léčivé rostliny

Již naše babičky věřily, že největší léčivá síla pochází právě z přírody. Pojďte nakouknout do jejich kuchyně a obohatit svou bylinkovou zahrádku o léčivé druhy, které nejenže nádherně kvetou a voní, ale také vám pomohou zbavit se nejrůznějších zdravotních obtíží a neduhů. 

Číst více
 • Aloe

  Aloe

  Jedná se o rod jednoděložných rostlin z čeledi asfodelovité. Aloe je suchomilná sukulentní rostlina, pocházející ze subtropické Afriky. Používá se jak v lékařství, tak jako okrasná rostlina. Známé jsou její výborné účinky při léčbě ran, zmírňuje žaludeční problémy a také pomáhá při kožních problémech.

 • Heřmánek

  Heřmánek

  V naší nabídce najdete Heřmánek pravý a Heřmánek římský. Oba druhy patří do čeledi hvězdnicovitých, avšak liší se od sebe typickou vůní a vzhledem květů. Léčivé účinky však mají oba.

  Heřmánek římský nebo-li rmen účinně bojuje proti nespavosti, zmírňuje stres a napětí. Používá se také v kosmetice, stejně jako heřmánek pravý.

  Heřmánek pravý lze využívat v podstatě univerzálně - od léčby nachlazení a rýmy, přes pomoc při žaludečních a střevních obtížích až po léčbu astmatu. 

 • Pelyněk

  Pelyněk

  Jedná se o rozsáhlý rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Zástupci těchto léčivých rostlin se vyskytují hlavně v mírném a subtropickém pásu na severní polokouli, především v oblasti Euroasie, Afriky a Ameriky. Pelyněk se používá především při nemocech trávicího ústrojí, při nechutenství, nadýmání nebo gastritidách. Nejrozšířenějším druhem u nás je pelyněk pravý, který máme také v nabídce. 

 • Jitrocel

  Jitrocel

  Jitrocel patří do čeledi jitrocelovitých, má mnoho druhů a poddruhů. V léčitelství je využíván hlavně pro tvorbu sirupu k léčbě kašle. Má výborné protizánětlivé a antibiotické účinky. 

 • Měsíček

  Měsíček

  Měsíček je krásný a ještě léčí! V našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Pomáhá při léčbě nemocí trávicího ústrojí, působí na záněty v těle, špatně se hojící rány, urychluje hojení pooperačních jizev, nebo třeba pomáhá v léčbě akné. V kosmetice se využívá na zjemnění a zvláčnění pokožky. 

 • Šalvěj

  Šalvěj

  Šalvěj patří do skupiny hluchavkovitých a používá se nejen jako léčivka. Využití najde také v záhonech, skupinových výsadbách, nebo v květináčích.

  Její použití je skutečně široké: od dochucování pokrmů, přes zlepšení trávení, úlevu při kašli, až po využití v kosmetice pro její dezinfekční a stahující schopnosti. Omezuje i nadměrné pocení.

  Jedná se nejen o krásnou, ale také velmi praktickou bylinka, která by neměla chybět v žádné zahradě.

 • Levandule

  Levandule

  Levandule se stala v posledních letech velmi populární bylinkou, najdete ji skoro u každého domku se zahradou. Není se čemu divit, jedná se o nenáročnou, rychle rostoucí, medonosnou bylinu, které vyhovuje spíše sušší slunečné stanoviště a je takřka nenáročná na pěstování.

  Můžete si ji také vypěstovat v květináči, jen je třeba počítat s tím, že rostlinka potřebuje alespoň jednou tak velkou plochu pro rozrůstání.

 • Jetel

  Jetel

  Jetel je typický pro české louky a pole, nevyžaduje žádnou péči a je plně mrazuvzdorný. Proto se mu na našich zahrádkách tak dobře daří. Patří do čeledi bobovité, pěstuje se převážně ke krmným účelům. Jako léčivku jej využijeme k celkovému posílení organismu, při kašli, bronchitidě, černém kašli, ale také při léčbě kožních onemocněních a lymfatických obtížích. 

 • Slanobýl

  Slanobýl

  Slanobýl se v léčitelství využívá především pro své blahodárné účinky, které dokážou obnovit funkci a strukturu jaterních buněk nebo regulovat funkci žlučníku. Jedná se o výborný antioxidant.

 • Šťovík

  Šťovík

  Šťovík je nejčastěji jednoletá nebo vytrvalá bylina, rostoucí v mírném podnebném pásu. Některé druhy bývají pěstovány pro vysoký obsah vitamínu A a C, někdy se přidávají do polévek či omáček. Přílišná konzumace šťovíku je však spíše ke škodě, jelikož dokáže odbourávat z těla vápník. 

 • Divizna

  Divizna

  Divizny jsou statné, jednoleté rostliny z čeledi hluchavkovitých se zářivými výraznými květy žluté barvy, známé především pro své antiseptické účinky. To jistě mnozí ocení především v chřipkovém období. Pozor ovšem na semena divizny, ta jsou velmi jedovatá. 

 • Citronová tráva

  Citronová tráva

  Citronová tráva nebo-li voňatka citronová je statná vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých. Pochází z jihovýchodní Asie, ale pěstuje se také v Africe, Americe či Austrálii. Nejčastěji se využívá v kosmetice k výrobě parfémů či přípravě citronového čaje. Fokáže vyrůst až do výšky 1,5 metru. V našich končinách nepřezimuje, pěstuje se jako přenosná rostlina.

 • Durman

  Durman

  Durman je krásná, avšak velmi jedovatá rostlina z čeledi lilkovitých. Ale i on má své léčivé účinky. Jeho listy obsahují látku, jež uvolňuje křeče. Při pěstování durmanu je třeba být maximálně opatrný. Doporučujeme ho jen velmi zkušeným pěstitelům

 • Yzop

  Yzop

  Jedná se o medonosný polokeř z čeledi hluchavkovitých. Yzop je poměrně invazivní, proto jeho semínka doporučujeme vysévat do dostatečného prostoru, kde budou vzdáleny od ostatních rostlin. U nás se pěstuje především pro jeho blahodárné účinky při léčbě kašle a nachlazení, ale můžete ho také použít jako koření k dochucení pokrmů a omáček.

 • Brutnák

  Brutnák

  Brutnák je jednoletou bylinkou z čeledi brutnákovitých. Jeho pěstování není náročné, často ho v našich zahradách můžete potkat spíš jako otravný plevel. Je medonosný, uplatní se v kuchyni i v léčitelství. Listy brutnáku mají lehce okurkovou chuť, můžeme je přidat do salátů či koktejlů. Obsahuje vitamín C, draslík, vápník a další látky. Tato bylina také snižuje krevní tlak, zlepšuje dýchání a u kojících matek podporuje tvorbu mléka. 

 • Rmen

  Rmen

  Rmen rolní si můžete splést s heřmánkem, oba mají léčivé účinky, ale každý poněkud odlišné.

  Dalším zástupcem této kategorie je rmen barvířský. Jedná se o oblíbený český název rostliny z rodu marunek. Ten, jak už jeho název napovídá, se pro jeho krásnou žlutou barvu v dřívějších dobách používal především k barvení plátna.

 • Krvavec

  Krvavec

  Krvavec lze použít k dochucení salátů a polévek, dokáže zastavit krvácení, pomáhá při léčbě zánětů a najdete ho také jako součást homeopatických přípravků. Tato bylina bude ještě k tomu krásnou ozdobou vašeho trvalkového záhonu.

 • Kardamovník

  Kardamovník

  Jedná se o statnou bylinu z čeledi zázvorníkovitých, jejíž plody a oddenky se využívají především jako koření. Semena Kardamovníku pro změnu podporují trávení a stimulují organismus. U nás se pěstuje především ve sklenících a interiéru. 

 • Ženšen

  Ženšen

  Ženšen patři do čeledi aralkovitých. Znali ho již staří Číňané a jeho popularita vydržela dodnes. Pro své blahodárné léčebné účinky využíváme především kořen ženšenu. Působí velmi dobře na oběhový systém, centrální nervový systém nebo na imunitní systém. Bojuje proti únavě, pomáhá při eliminaci stresu, pomáhá při léčbě cukrovky. Ne nadarmo se mu říká bylina dlouhověkosti

 • Mateřídouška

  Mateřídouška

  Mateřídouška je silná a aromatická vytrvalá rostlina. Lze je pěstovat jako skalničky, na suchých zídkách, terasách nebo k pokrytí obrubníků. Působí dezinfekčně a uklidňujícím účinkem. Využívá se při zažívacích potížích, proti kašli, ke kloktání i obkladům.

 • Řimbaba

  Řimbaba

  Vytrvalá rostlina rostoucí na stinných místech blízko rumišť dosahující výšky 30 - 70 cm. Využívá se z ní kvetoucí nať na počátku rozkvětu. Řimbaba je známá pro svoje zklidňující účinky, navozující uvolnění a snížení napětí v hlavě.

 • Agastache

  Agastache

  Jedná se převážně o silně aromatické, medonosné rostliny. Agastache se hojně využívají jako léčivky, kvůli jejich antiseptických účinků. a v gastronomii. Rostlině prospívá na slunném stanovišti v propustné, spíše sušší zemině. Osvědčila se i výsadba do tzv. štěrkových záhonů, díky dobré drenáži nehrozí přemokření půd.

 • Ostatní

  Ostatní

  V této kategorii najdete všechny ty skvělé, léčivé a chutné bylinky, které se nám do zbývajících kategorií nevešly. Kromě typicky českých léčivek zde mají své místo i ty exotické, například chia, henna, cesmínasezam a další.

Zobrazení 1-20 z 178 položek

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se