×
Co vás zajímá?

Sázíme a pěstujeme - Koniklec

Koniklec (Pulsatilla) je zajímavou jarní květinou, která zaujme svými chlupatými stonky a rozmanitými barvami květů. Tato trvalka je vyhledávaným skvostem českých zahrad a skalniček.

Patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) a svým vzhledem i nárokem na stanoviště se výrazně odlišuje od mnoha běžně pěstovaných zahradních rostlin.

Koniklec, ve své domovině známý pro svůj divoký půvab, se přirozeně vyskytuje v suchých a kamenitých oblastech západní Evropy. I přesto se však dokáže velmi dobře adaptovat na naše klimatické podmínky. Jeho pěstování však není výsadou pouze zkušených zahradníků. Díky jeho nenáročnosti a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám si našel cestu i do méně zkušených rukou milovníků zahrady.

Jeho typické, velké květy zvonkovitého tvaru se objevují v jarních měsících. Vybírat můžete z různých barevných kultivarů – od bílé, přes tmavě červenou až po fialovou barvu.

Pokud vás tato rostlina zaujala a rádi byste ji zařadili do své zahrady, je důležité si uvědomit, že koniklec není jen krásný, ale také užitečný. Jeho květy totiž přitahují hmyz, který je důležitý pro opylování a udržování biodiverzity.

Pěstování

Semena se vysévají v zimě nebo na jaře a to lehce pod povrch substrátu. Před samotných výsevem se doporučuje provést studenou stratifikaci po dobu 1 měsíce.

Doba klíčení je nepravidelná a může trvat od 1 až do 6 měsíců. Pro urychlení doby klíčení můžete výsev umístit na 2 až 4 týdny do chladničky.

Ideální je pro rostlinu slunné stanoviště, kde bude dostatečně osvětlený, ale zároveň ochráněný před horkým letním sluncem.

Půda by měla být dobře propustná, lehká až písčitá, s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Vhodné je zajistit dobrou drenáž, protože koniklec nesnáší přemokření, které může vést k jeho uhnívání. Na druhou stranu je důležité udržovat půdu mírně vlhkou, zejména v období vegetace. Koniklec ocení přísun živin v podobě kompostu nebo speciálního hnojiva pro skalničky, ale nesmíme přehánět, protože bohatá půda může vést k přerůstání a ztrátě dekorativního vzhledu.

V České republice je koniklec považován za mrazuvzdornou rostlinu, která snese i chladnější zimy. Přesto je vhodné v mrazivých obdobích bez sněhové pokrývky poskytnout rostlinám ochranu ve formě mulče nebo chvojí, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se