×
Co vás zajímá?

Co znamená bílý povlak na substrátu pokojových rostlin?

Někdy při péči o vaše pokojové rostliny můžete zpozorovat, že půda je pokryta bílým nánosem. Jedná se o bílou plíseň, což není nic neobvyklého na pokojových rostlinách. Pro člověka obvykle nepředstavuje zdravotní riziko, ale vašim rostlinám může škodit a v nejhorším případě je dokonce zahubit.

Bílá plíseň se nejčastěji vyskytuje v prostředí s nedostatečným větráním a vysokou vlhkostí, což bývá typické pro zimní období. Na kontrastním tmavém podkladu půdy je lehce rozeznatelná.

Je to plíseň, nebo jiná choroba?

Plísně mohou mít různé projevy a barvy v závislosti na rostlině, na které se objeví. Občas může dojít k záměně s jinými chorobami. Bílou plíseň však poznáte podle charakteristického šedobílého povlaku na půdě. Důležité je plíseň eliminovat co nejrychleji, jelikož může napadnout i samotnou rostlinu a její poupata.

Odstranění plísně

Odstranění plísně je obvykle snadné, ale způsob závisí na míře rozšíření a druhu rostliny. Začněte odstraněním kontaminované horní vrstvy půdy. Tím zjistíte, zda je plíseň rozšířená jen povrchově, nebo hlouběji. Pokud je napadená pouze vrchní vrstva, stačí ji odebrat a nahradit čerstvým substrátem. Po odstranění doporučujeme posypat zeminu mletou skořicí, která působí dezinfekčně. Poté nechte půdu několik dní proschnout, než ji znovu zalijete. Pokud je plíseň zakořeněná hlouběji, vyjměte rostlinu, odstraňte všechny zasažené části půdy a přesaďte ji do nového substrátu a čisté nádoby.

Můžete také zkusit domácí postřik – smíchejte dvě lžíce jedlé sody s litrem vody a aplikujte na povrch rostliny, květináče nebo na vrchní vrstvu půdy.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se